Szkło gięte ESG/VSG

Szkło gięte hartowane

Technologia: Szkło płaskie poddaje się obróbce termicznej polegającej na rozgrzaniu tafli szkła płaskiego do temperatury 600 – 700 stopni Celsjusza, jego mechanicznym wygięciu i szybkim schłodzeniu przy pomocy sprężonego powietrza.

Zastosowanie: Szkło gięte hartowane stosuje się tam, gdzie jest ono narażone na bezpośrednie działanie siły.

Cechy szkła:  Dzięki procesom, którym zostaje poddane szkło, staje się ono szkłem bezpiecznym. Szkło hartowane jest bardziej wytrzymałe jeśli chodzi o czynniki mechaniczne (uderzenia, wstrząsy) i termiczne (różnice temperatur). Jego dodatkową zaletą jest fakt, iż po przekroczeniu granicy wytrzymałości szkła, rozbija się ono na małe, aczkolwiek nieostre kawałki, co minimalizuje ryzyko skaleczenia.

Rodzaje szkła giętego hartowanego:

Szkło gięte hartowane monolityczne – pojedyncza tafla szkła giętego hartowanego, odznacza się większą wytrzymałością niż szkło niehartowane. Wykorzystuje się je zazwyczaj przy przeszkleniach, kabinach prysznicowych, meblach,

Szkło gięte hartowane i laminowane ESG/VSG – składa się z dwóch lub większej ilości tafli szkła giętego hartowanego zlaminowanego za pomocą specjalnej folii, która utrzymuje szkło w przypadku jego stłuczenia. Szkło gięte hartowane i laminowane odznacza się większą wytrzymałością, dlatego też często jest stosowane także jako szyby samochodowe. Ten rodzaj szkła może być stosowany jako szkło dekoracyjne, ponieważ istnieje możliwość włożenia między tafle szkła wybranych elementów ozdobnych.

Szkło gięte hartowane zespolone – łączenie tafli szklanych w szyby zespolone pozwala na sprostanie wymaganiom izolacji termicznej. Ze względu na zwiększoną wytrzymałość, wykorzystuje się je nie tylko jako szkło okienne, ale także w budownictwie i transporcie.

Strona główna