Szkło hartowane ESG

Szkło hartowane ESG

Czym jest szkło hartowane ESG i jakie są jego zalety?

Szkło, które z natury jest materiałem kruchym, zostaje poddane procesowi hartowania, co pięciokrotnie zwiększa jego wytrzymałość na zginanie.  Szkło hartowane ESG jest szkłem bezpiecznym, ponieważ jego rozbicie powoduje rozpad tafli na małe cząsteczki o tępych krawędziach. Dodatkowo, dzięki procesowi hartowania, szkło tego typu jest odporne na gwałtowne zmiany termiczne (nagły wzrost lub spadek temperatury).

Jak powstaje szkło hartowane ESG?

Szkło bazowe poddawane jest procesowi hartowania, czyli ogrzaniu do temperatury 620 – 680 °C, a następnie szybkiemu oziębieniu przy użyciu strumienia sprężonego powietrza. W efekcie szkło uzyskuje o wiele większą wytrzymałość ze względu na wytworzenie się naprężenia ściskającego w warstwie powierzchniowej.

Gdzie stosuje się szkło hartowane ESG?

  • Szkło monolityczne (płaskie/gięte) – drzwi, przeszklenia, kabiny prysznicowe, ścianki działowe, okładziny ścienne, szkło meblowe (blaty stołów, szklane półki).
  • Szkło laminowane – balustrady, barierki, zadaszenia, szyby windowe, dachy.
  • Szkło laminowane poddane dodatkowym procesom technologicznym – schody, podłogi, podesty.
  • Dekoracyjne szkło lodowe (efekt potłuczonego szkła) – architektura wnętrz i przemysł meblarski.

Co trzeba wiedzieć o szkle hartowanym ESG?

Anizotropia – cecha fizyczna szkła hartowanego ESG polegająca na uwidacznianiu się, w świetle spolaryzowanym, kolorowych plam. W procesie hartowania szkła dochodzi do podwójnego załamania promieni świetlnych w szkle, co sprawia, że podczas obserwowania szkła hartowanego ESG w świetle spolaryzowanym, widoczne są szare lub kolorowe obszary lub pasma.

Anizotropia jest cechą szkła hartowanego ESG i nie może być rozumiana jako jego wada.

Należy pamiętać, że szkło hartowane ESG podlega obróbce (cięcie, wiercenie, szlifowanie) wyłącznie przed hartowaniem! Szyby już zahartowane, mogą być jedynie piaskowane i lakierowane.

Strona główna